main

 

5G دقیقا چیست ؟

به زبان خیلی ساده و راحت به نسل پنجم شبکه تلفن همراه میگن 5g ( که اشتباها در ایران بهش میگن نسل پنجم اینترنت ) نسل های قبل تر از اون هم 3G,4G بوده که کاملا با اون نسل ها آشنایی داریم.

5G قرار هست که تحویل بسیار عظیمی درارتباطات ایجاد کند، اینطور که گفته شده قرار هست نسل پنجم شبکه همه ابزارها و دستگاه های هوشمند رو با بالاترین سرعت انتقال وکمترین Delay، به هم متصل کند !

 

5G توسط چه کسی ساخته شده ؟

درحقیقت هیچ شرکت یا شخص خاصی مالک 5G نیست، بلکه چندین شرکت در حوزه ی موبایل و فناوری های ارتباطی نقش بسیار مهمی در بوجود آمدن 5G  داشته اند، برای نمونه کمپانی آمریکاییQualcomm  یکی از همین شرکت ها هست که تخصص و تمرکز این شرکت در حوزه ی فناوری و تجهیزات ارتباطی و مخابراتی هست.

اگر بخواهیم دقیق تر راجع به این کمپانی صحبت کنیم ، Qualcomm تامین کننده chipset  برای بزرگترین کمپانی های تلفن همراه هست، لیست کمپانی هایی Qualcomm بهشون قطعه میفروشد رو مشاهده کنید :

 • Motorola
 • Huawei
 • Nokia
 • Sony
 • Xiamoi
 • Samsung
 • LG
 • HTC

 

5Gبر چه اساسی کار می کند ؟

بر اساس OFDM کار می کند
OFDM
یعنی مدولاسیون تقسیم فرکانس عمود برهم

هنگامی که داده‌ها، در محیط انتقال، انتشار می‌یابند، ممکن است از مسیرهای گوناگونی به گیرنده برسند. هر کدام از این مسیرها دارای یک تأخیر هستند . بیشترین تأخیر ناشی از انتشار را با Ts نشان می‌دهند و مدت نمونه را در ارسال اطلاعات با نرخ بالا، معمولاً>>Ts است که این مسئله، باعث تداخل بین نمونه‌ها (ISI) می‌گردد که به‌طور کلی، سیستم‌های باند وسیع مانند وایمکس دارای این نوع اختلال هستند.

بنابراین به تکنیک‌های دریافت و ارسالی نیاز هست که مشکل تداخل و تاخیر حل کند، به همین دلیل از تکنیک مدولاسیون OFDM استفاده می‌شود.

 

تفاوت نسل های قبل تر با 5G 

 

همانطور که میدونید نسل های قبلی شامل 1G,2G,3G,4G بودند.


اولین نسل یا همون 1G  از سال 1980 برای انتقال صدا به صورت آنالوگ استفاده می شده

دومین نسل یا همون 2G  از سال1990 برای انتقال صدا به صورت دیجیتال استفاده می شده 

سومین نسل یا همون 3G  از سال 2000 به عنوان Mobile Data  استفاده می شده 

چهارمین نسل یا همون 4G از سال 2009 برای انتقال صدا، تصویر، دیتا با پهنای باند زیاد استفاده می شده 

و اما نسل پنجم، از مهم ترین تفاوت های این نسل با نسل های قدیم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش چند برابری پهنای باند نسبت به نسل های قبلی
 • افزایش پایداری شبکه نسبت به نسل های قبلی 
 • بهبود وضعیت latency در شبکه نسبت به نسل های قبلی 
 • افزایش چند برابری سرعت دانلود و آپلود نسبت به نسل های قبلی

 

 سرعت 5G چقدر خواهد بود ؟ 

گفته شده است که سرعت 5G حدود   100 برابر سریع تر از نسل چهارم خواهد بود !

یعنی به صورت استاندارد سرعت 10Gbps خواهد بود.

البته باید بدونید که این سرعت استاندارد بستگی به خیلی از عوامل دارد، عواملی مثل تجهیزات زیرساختی منطقه و همچنین تراکم جمعیتی همون منطقه،  برای مثال شرکت هوآوی که صاحب بزرگترین مجموعه های زیر ساخت 5G در دنیا می باشد در کشور سوییس آزمایش شبکه 5G را انجام داد که نتیجه اون آزمایش چند برابر بالاتر از استاندارد اعلام شده بود نتیجه تست سرعت 3.67 Gbps بود ! 

 5g test

 

 

آیا استفاده از 5G شروع شده ؟ اگر شروع شده کدوم کشور ها در حال حاظر 5G دارند ؟

بله شروع شده، و تعداد قابل توجهی از کشور های دنیا در مقیاس کوچک مشغول تست و توسعه زیرساخت 5G هستند

مثل آمریکا، کانادا، استرالیا، کره جنوبی، ژاپن، چین، قطر، کویت، عربستان، ترکیه، سنگاپور، فیلیپین، آلمان، انگلیس،روسیه، سوییس و …

 اما در کشور خودمان ایران چطور ؟ 

در خرداد ماه سال 1399، اقای جهرمی وزیر محترم ارتباطات اعلام کردند که در حال نصب کردن دکل های 5G هستند و به زودی اولین سایت 5G در ایران راه اندازی می شود.

 

01شهریور 1389

کیونپ ، برنامه Qget Android HD را برای کاربران موبایل و تبلت اندرویدی جهت دانلود از راه دور و بکاپ گیری بر روی توربو NAS های خود منتشر کرد. به تازگی شرکت کیونپ نرم افزار Qget Android HDرا منتشر کرد، این نرم افزار برای کاربران موبایل و تبلت هایی اندرویدی طراحی شده  که به وسیله آن […]

26خرداد 1399

وزیر ارتباطات اعلام کرد اولین سایت 5G ایران تا حداکثر یک ماه آینده در کشور نصب و راه‌اندازی می‌شود.  در شرایطی که کارشناسان، سرعت گسترش زیرساخت‌های شبکه‌ی 5G در آمریکا را با وجود شیوع کرونا «شتابان» توصیف کرده‌اند، ایران هم آماده می‌شود تا اولین سایت از نسل پنجم شبکه‌ی تلفن همراه را نصب و راه‌اندازی کند. حدود دو […]

02تیر 1399

  5G دقیقا چیست ؟ به زبان خیلی ساده و راحت به نسل پنجم شبکه تلفن همراه میگن 5g ( که اشتباها در ایران بهش میگن نسل پنجم اینترنت ) نسل های قبل تر از اون هم 3G,4G بوده که کاملا با اون نسل ها آشنایی داریم. 5G قرار هست که تحویل بسیار عظیمی درارتباطات ایجاد […]